Helal hisse senetleri işlemleri faizsiz yöntemlerle yatırım yapmak isteyenler için tercih edilmiş olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Helal hisse senetleri borsalar üzerinden katılım endeksine dahil olanlar olarak ayrılmaktadır.

Helal hisse senetleri ile işlem yapmak isteyenler için borsalar üzerinde yapılan filtrelemeler ile birlikte katılım endeksine dahil olan hisselere ulaşılmakta olup bu hisseler üzerinden faizsiz bir biçimde yatırım yapmak mümkün olmaktadır.

Hisse senetlerinin helal olduğunun anlaşılabilmesi için aynı zamanda faaliyet göstermiş olduğu alanın da iyi bir biçimde incelenmesi gerekmektedir. Sektörel olarak İslami usullere uygun olan şirketlerin helal hisse olarak kullanılması sağlanabilmektedir.

Hangi Sektörler Helal Hisse Senedi İçermez?

Helal hisse senedi barındırmayan sektörler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Alkollü içecek üretim ve satışı yapan firmalar
  • Kumar ve şans oyunlarını içeren firmalar
  • Domuz eti ve türevi olarak bilinen gıdalara ait sektörler
  • Turizm ve eğlence sektörleri
  • Reklamcılık ve basın, yayın işlemlerinin yapıldığı alanlar
  • Tütün mamullerinin üretim ve satış faaliyetleri
  • Vadeli maden ve döviz işlemleri

Bu sektörler içerisinde yürütülmekte olan ticari faaliyetler, faiz oranlarından bağımsız olarak helal sayılmadığı için katılım endeksleri içerisinde değerlendirilmelerine gerek görülmemektedir. Helal hisse senetleri almak isteyenlerin bu sektörlerden bağımsız olarak işlem yapmaları gerekmektedir.

Katılım Endeksine Dahil Olan Şirketler İçin Şartlar Nelerdir?

Katılım endeksine dahil olan şirket şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Faizli kredi kullanımlarının toplam piyasa oranının %30 oranından az olması
  • Alternatif getirilerde bulunan faiz oranlarının tüm getirilerin %30’undan az olması
  • Gelir gider oranlarının üzerinden yapılan değerlendirmelerde de toplam gelirine oranla faiz gelirinin %30 oranından az olması

Bu şartların sağlanmasının yanı sıra yılda bir ya da iki defa olacak şekilde denetimler yapılmakta olup şartların sağlandığından emin olunması gerekmektedir.

Hisse Senedi Piyasa İşlem Saatleri Nasıldır?

Hisse senedi piyasa işlem saatleri gün başı ve emir toplama olarak 09:40 itibariyle başlamaktadır. Sürekli işlemin yapıldığı saat aralıkları ise 10:00 ile 18:00 arasında değişkenlik göstermektedir.

Helal hisse senetleri almak isteyenlerin de bu saatler aralığında işlemlerin yapmış olmaları gerekmekte olup genel borsa işlem saatlerinden herhangi bir fark bulunmamaktadır