Borsada fiyatların değişimi; arz talep dengesine, şirketlerin durumlarına, uluslararası ekonomi politikalarına, ülke ekonomisine ve siyasi problemlere göre olmaktadır. Borsada fiyatlar hakkında daha net tahminlerin yapılabilmesi için yatırımcının sıkı bir piyasa takipçisi olması ve piyasadaki yükselişlerle düşüşlerin nelerden dolayı olduğunu bilmesi gerekmektedir. Yatırımcılar temel ve teknik analiz yöntemi hakkında bilgi sahibi olurlarsa fiyat değişimlerini önceden tespit edebilmektedirler.

Borsada Fiyatlar Üzerinde Arz Talep Dengesinin Etkisi

Arz talep dengesinin borsa fiyatlarına etkisine bakıldığında; borsadaki yatırım araçlarının fiyat dalgalanmalarının en önemli nedenlerinden birinin arz ve talep olduğu görülmektedir. Bir yatırım aracı için yapılan satış işlemleri arz olurken alış işlemleri de talep olmaktadır. Her yatırım aracının piyasa değeri ise alım satım miktarlarına bağlı olarak oluşmaktadır. Yatırımcı arz ve talep dengesinin nasıl oluştuğunu bilir ise; doğru zaman diliminde doğru yatırım aracı için doğru pozisyonu oluşturabilmektedir. Arz talep dengesini değiştiren en önemli faktörler ekonomi ile ilgili olmaktadır. Devamlı piyasa takibi yapan bir yatırımcı, arz talep dengesindeki dalgalanmanın neyden kaynaklandığını görebilmekte ve buna göre yatırım aracının ne zaman değer kazanacağını tahmin edebilmektedir.

Şirketlerin Durumlarının Borsada Fiyatlar Üzerine Etkisi

Şirketlerin mali durumlarının borsaya yansıması, yatırımcıların borsadan ne kadar kazanç elde edeceklerini belirlemektedir. Borsada işlem hacmi en yüksek olan yatırım araçlarından biri de hisse senetleridir. Şirketlerin belirli dönemlerde dağıttıkları karlar, hisse senetlerinin alım satım fiyatları arasındaki farklar gibi durumlar; hisse senetleri için arz talep dengesini etkilemektedir. Dolayısı ile borsada fiyatlar şirketlerin performansına göre önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Şirketlerin mali yapısı, yönetim başarı düzeyi, yaptıkları yatırımlar ve ne kadar kar payı dağıttıkları gibi konuları yatırımcının ilgili şirketin hisse senedini almadan önce araştırması gerekmektedir.

Uluslararası Ekonomi Politikalarının Borsa Fiyatlarına Yansıması

Uluslararası ekonomi politikalarının borsaya etkisine bakıldığında; ülkelerde meydana gelen olaylar diğer ticaret merkezlerini etkilediği için bu doğrudan borsaya da yansımaktadır. Borsada fiyatlar dünyadaki ekonomik gelişmelere bağlı olarak da dalgalanmaktadır. Borsa İstanbul’da Türkiye’de borsa oynayan bir yatırımcı, sadece Türkiye’deki olayları takip ederek yatırım yaparsa; yatırım stratejisinden tam verim alamamaktadır.