Sahte paranın anlaşılma yöntemi ile alakalı İş Merkez Bankası tarafından yapılan uyarılarla vatandaşlar bilgilendirilmektedir. Merkez Bankası tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanan kitapçıkça sahte paranın anlaşılması konusunda birtakım yöntemlerden bahsedilmektedir. Banknotlarda yer alan motiflerden şeritlere ve yazılara kadar pek çok kilit nokta, paranın sahte olup olmadığı konusunda ipuçları vermektedir.

Sahte Para Anlamada Ultraviyole Işık

Sahte para anlaşılması için ultraviyole ışık özelliği en sık kullanılan yöntemlerdendir. Gerçek banknotlar, ultraviyole ışığa maruz kaldığında farklı renklerde parlama gerçekleşecektir. 5 ve 10 TL’lik banknotlarda mavi renkte ışık hakimken, 50 TL’de kırmızı renk parlama söz konusudur. 100 ve 200 TL’lik banknotların ise ultraviyole ışık altında sarı renkli olarak görünmesi gerekir. Sahte para dolandırıcılarının en çok sorun yaşadığı noktalardan birisi, ultraviyole ışık altında yapılan kontrollerdir.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Anlamada Şerit Baskı

Sahte para anlaşılması için şerit baskı gerçek paraların arka yüzünde bulunan bir özelliktir. Kupür değerinin göründüğü rakam ve yazılı şekildeki baskı, ışığa tutulduğunda sarı ve şeffaf renklerde parlayarak orjinalliğini belli etmektedir. Şerit baskı haricinde sahte paranın anlaşılması konusunda dikkat edilmesi gereken diğer şerit özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Emniyet Şeritleri: Taklit edilmesi zor olan diğer bir kilit özellik ise emniyet şeritleridir. Kağıda gömülü olarak ve parlak şekilde bulunan emniyet şeritlerinin ışığa maruz kaldığı zaman kesintisiz olarak algılanması gerekmektedir.
  • Hologram Şerit: Gerçek banknotlarda sağ ön bölümde orjinalliğin göstergesi olan parlak ve renkli yansımalar bulunmalıdır. Bu parlaklıklar, holografik şerit olarak adlandırılır. Orjinal olmayan paralarda bu şerit için gümüş renk ve yaldız kullanılmaktadır. Para elde tutulup açı oynatıldığında TL ifadesi ve kupür değerinin görülmesi gerekir.

Sahte Para Anlamada Gizli Atatürk Görseli

Sahte para anlaşılması için gizli Atatürk görseli hemen hemen herkes tarafından bilinen bir özelliktir. Para ışık altında incelendiğinde gizli Atatürk görselinin görünür hale gelmesi gerekmektedir. Bazı sahte para üreticileri tarafından Atatürk görseli taklit edilebildiğinden dolayı diğer yöntemlerle paranın orjinalliğini kontrol etmekte fayda vardır. Sahte paranın anlaşılması konusunda dikkat edilecek diğer bir nokta ise kağıdın kalitesidir. Sahte paralar gerçekleri ile kıyaslandığında kalitesi düşük ve daha yumuşak olmaktadır.