2021 yılında Türkiye’de asgari ücret tutarının ne kadar olacağı ile ilgili henüz Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından verilmiş bir karar bulunmamaktadır. Türkiye’de asgari ücret artışı 2020 enflasyon tahmini üzerinden yapılacaktır. Komisyon tarafından yapılan toplantılar sonucunda oy çokluğuna göre karar alınmaktadır. Oyların eşit olması halinde ise; başkanın olduğu tarafta çoğunluk neyi kabul ettiyse o karar alınmaktadır.

Türkiye’de Asgari Ücret Nasıl Belirlenmektedir?

Asgari ücretin hesaplanması, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu komisyonda 5 işçi, 5 işveren ve 5 devlet temsilcisi bulunmaktadır. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafından işverenler ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından işçiler temsil edileceği için komisyondaki temsilciler buna göre belirlenmektedir.

Türkiye’de 2021 Asgari Ücret Zammı Görüşmeleri Ne Zaman Yapılacak?

Asgari ücret zam görüşmelerinin 4 Aralık 2020 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 tarihinde geçerli olacak olan asgari ücreti toplantıda belirleyecektir. Yaşam maliyeti, pandemi dönemindeki ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı gibi parametreler ön planda tutularak 2021 yılı için Türkiye’de asgari ücretin ne kadar olacağı belirlenmektedir.

Türkiye’de Asgari Ücretin Belirlediği Ödemeler Nelerdir?

Türkiye’de asgari ücretin etkilediği ödenekler aşağıda verilmiştir:

  • Asgari ücret ile çalışan kişinin maaşını belirlemektedir.
  • Asgari ücretli kişinin alacağı tazminatı etkilemektedir.
  • Asgari ücretlinin alacağı iş göremezlik ödeneği, asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.
  • Çalışanların asgari geçim indirimi hesaplanırken asgari ücretin bilinmesi gerekmektedir.
  • İşsizlik maaşı hesaplamaları dönemin asgari ücreti ile yapılmaktadır.
  • Doğum ve askerlik borçlanma tutarları bulunurken asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
  • Bağ-Kur, isteğe bağlı ve gündelikçi primleri asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

2021 Türkiye’de Beklenen Asgari Ücret Ne Kadardır?

2021 için asgari ücret tahmini yapmak gerekir ise; Merkez Bankası’nın 2020 senesi için enflasyon tahmini %12.1 olduğu için bu orana göre yapılacak olan artış sonucunda brüt asgari ücretin 3.299,10 TL olması beklenmektedir. Net asgari ücret ise; 2.605,98 TL olarak tahmin edilmektedir. 2020 yılında ise Türkiye’de asgari ücret brüt 2.943 TL ve net 2.324 TL olmaktadır.