Valör; faiz hesaplamasının başlangıcını oluşturan tarihe denmektedir. Valör hesaplamasına göre kredi hesaplarına alacak geçen hareketlerde işlemin yapıldığı günden sonraki iş günü, borç geçen işlemlerde ise işlemin yapıldığı gün valör tarihi olarak belirlenmektedir. İşlemin karşılıklı bir şekilde fiili olarak gerçekleştiği tarih valör tarihi olarak belirlenmektedir. 100 gram ve üzeri altın alımında 1 gün valör uygulanacağı haberi sonrasında valör kelimesinin anlamı merak edilmeye başlanmıştır. Piyasaların daha istikrarlı işleyebilmesi ve kredi sisteminin daha etkin çalışabilmesi için altın alımlarında valör tarihine düzenleme yapılmıştır. Valör kelimesi Fransızca valeur kelimesinden gelmektedir.

BDDK’nın Valör Açıklaması Nedir?

BDDK’nın valör kararına bakıldığında; 21.05.2020 tarihinde alınan 9033 sayılı karar kapsamında, 22.05.2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere bir karar alınmıştır. Bu karara göre gerçek ve tüzel kişiler günlük 100 gram ve üzeri altın alım işlemlerinde, altının kişinin hesabına aktarılması ve kullanılması bir iş günü valörlü gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu kararı Kuruluş Birliklerinin bankalara duyurması da alınan kararlar arasındadır.

Valör Tarihi Ne Demektir?

Valör tarihine bakıldığında; bankacılık sisteminde vadeli mevduat hesabının açılması ve bu hesaba faiz işlemesi için paranın yatırılması ile beraber faiz işlemeye başlamaktadır. Faizin işlemeye başladığı tarihe ise valör tarihi ismi verilmektedir. Uygulama kapsamında paranın vadeli mevduat hesabına yatırılması ile beraber bir sonraki iş gününde faiz işlemeye başlamaktadır. Bazı bankalarda valör tarihi 2 veya 3 gün olarak görülebilmektedir. 2-3 gün valörlü olan durumlarda banka müşterisine daha yüksek faiz uygulayabilmektedir.

Valör Hesaplama Nasıl Yapılır?

Valör hesaplama sonucunda uygulanan faizin gerçek hali hakkında da fikir edinebilmek mümkün olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; 3 gün valörlü işlem yapıldığında, banka eğer %14 oranında faizi 32 gün için veriyor ise bu durumda banka parayı 35 gün kullanmış olmaktadır.

Aynı gün valörlü veya valörsüz olarak bankada işlem yapılabilmektedir. Bunun için hesap açtırılmış olan banka ile valör konusunda pazarlık yapılabilmektedir. Bankaya yatırılan paralar 1 gün valörlü olurken bankadan çekilen paralar da aynı gün valörlü olarak kabul edilmektedir.