2021 yılında yeni ekonomik dönemde faiz artışı beklenmektedir. Yeni ekonomik dönemde faiz artışı ve uygulanmaya başlayacak olan yeni strateji ile beraber; salgın dönemi içerisinde jeopolitik riskleri yönetebilecek mali kaynağa sahip olunması, işgücü seviyesinin dondurulması, üretim birimlerinin çalışmaya devam etmesi gibi hedefler bulunmaktadır. Stratejinin üçüncü çeyreği ile beraber ekonomide yüksek büyüme oranı yakalanması amaçlanmaktadır.

Yeni Ekonomik Dönemde Faiz Artışı Ne Kadardır?

Faiz artışına bakıldığında; Merkez Bankası politika faizini %10.15’ten %15’e çıkartmıştır. Bu da örtülü faiz seviyesine çekerek sadeleşmeye gittiği anlamına gelmektedir. Çünkü TCMB’nin bankaları fonladığı fiili faiz oranı %14.80’e çıkmıştır. Bu da reelde faiz artışının olmaması anlamını taşımaktadır. Bankaların fonlamalarında politika faizinin kullanılacak olması da sadeleşme ve normalleşme adımı olarak görülmektedir.

Yeni ekonomik dönemde faiz artışından sonra piyasada 475 baz puanlık politika faiz artışı ve sadeleşme beklentisi görülmektedir. Bu artış sonrasında Dolar/TL rekor seviyesinden 7.60-7.50lere kadar da gerilemiştir.

Yeni Ekonomik Dönemde Hangi Önlemlere Yönelim Olmuştur?

Yeni ekonomik dönemde alınan önlemler aşağıdaki gibidir:

  • Kredi ve yabancı para swap miktarı tercihini düzenleyen Aktif Rasyo’nun belirlenip bankaların uygulanmasının sağlanması
  • Kambiyo vergilerinin %0.2’den %1’e çıkartılması ile dövize yönelimin kontrol altına alınması
  • İthal malların gümrüklendirilmesinde artış sağlanması
  • Döviz kurunu belirli bir seviyede tutmak için swap önlemleri ve döviz satışı
  • Kamu borçlanmasında yükselme yaşanması

Yeni Ekonomik Dönemde Faiz Artışı İçin Beklenen Nedir?

Yeni ekonomik dönemde faiz beklentisine bakıldığında; kredi faizleri son 3 aylık süreçte artış göstermektedir ve kredi artış hızının da düşeceği tahmin edilmektedir. Bu durum döviz kuru ve enflasyonu dizginliyor gibi görünse de vaka sayısının artış göstermesi ve ikinci dalganın yaşanması ile beraber ekonomi daha da olumsuz etkilenmeye başlamaktadır. Yeni ekonomik dönemde faiz artışı ve para politikasında sadeleşmeye gidilmesi, enflasyon kontrol altına alınana kadar uygulanacak bir politikadır. Hollanda merkezli Rabobank’ta gelişen piyasalar kıdemli döviz stratejisti Piotr Matys; 475 baz puanlık artış yerine 500 baz puan artış yapılmasının piyasalar açısından daha olumlu olacağını düşünmektedir.