Yunanistan’da asgari ücret 683.76 euro olmaktadır. Yunanistan asgari ücret, son 10 sene içerisinde düşüş yaşamıştır. Son 10 yılda asgari ücreti düşüş yaşayan iki ülke Türkiye ve Yunanistan olmaktadır. Yunanistan’da asgari ücrete yapılması beklenen zam ise; %8-10 arasında olmaktadır. Asgari ücrete yapılacak olan zam ise; Yunanistan’da özel sektör çalışanlarını etkileyen bir durumdur. Yunanistan’daki çalışma hayatı ve sosyal yaşam Türkiye’dekinden daha farklı olmaktadır. 14:00’dan sonra siesta yapılmaktadır ve ardından tekrar akşam çalışacak olanlar iş yerlerine giderek çalışabilmektedirler.

2021 Yunanistan Asgari Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı için Yunanistan asgari ücret tutarı; 683.76 eurodur. Yunanistan’da 2012 senesinde güncellenmiş olan asgari ücret, 2021 senesine kadar sabit bir şekilde ilerleme göstermiştir. 2021 yılında ise asgari ücrette değişiklik olmuştur. Ancak asgari ücrete zam yapılmamıştır, indirim yapılmıştır. 876.62 euro olan asgari ücret, 683.76 euroya indirilmiştir.

Yunanistan’da Asgari Ücret İle Yaşam Nasıldır?

Yunanistan’da asgari ücret ile geçinmek zorunda kalanlar için yaşam maliyetine bakmak gerekir ise; 100 euro ile 350 euro arasında değişiklik gösteren kira fiyatları bulunmaktadır. Aylık temel gıda ve market ihtiyaçları da 200 euro civarında tutabilmektedir. Elektrik, su, doğalgaz gibi giderler ise aylık olarak yaklaşık 100 euro tutmaktadır. Yunanistan’da ortalama 700 euro civarında aylık alan 2 kişilik bir aile bu ücret ile lüks bir hayat yaşayamasa da temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ancak yine de Yunanistan asgari ücret konusunda yaşam pahalılığı karşısında yetersiz kalmaktadır.

Yunanistan’da Çalışma Hayatı Nasıl Olmaktadır?

Yunanistan’da iş hayatına bakıldığında; sabah mesaisi 07:00 ile başlamaktadır. 14:00’da ise mesai sonlanmaktadır. Ardından siesta ismi verilen öğle uykusu saati başlamaktadır. Siesta saatinde Yunanistan’da hizmet veren bir işletme bulabilmek ise imkansız sayılabilmektedir. Oldukça esnek çalışma saatleri olduğu için Türkiye’deki çalışma hayatı ile kıyaslandığında Yunanistan’daki çalışma hayatı çalışanlar için daha rahat olmaktadır.

Yunanistan asgari ücreti düşük olduğu için vatandaşlar çalışma hayatlarında yeni iş kolları arayışına girmektedirler. Bu arayışın sonucunda Yunan vatandaşların bazıları Türkiye’ye gelip ucuza tekstil ürünleri alıp ülkelerinde satmaya başlamışlardır.