Yurtdışı hisse senedi alımı için Türkiye’de faaliyet gösteren aracı kuruluşlara, bankalara veya yatırım şirketlerine başvurarak hesap açılmalıdır. Yurtdışı hisse senedi alımı yapılabilmesi için Yurtdışı Piyasalarda Alım Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi ve Yurtdışı Piyasalar Risk Bildirim Formu imzalanmalıdır. Bunların imzalanması SPK’nın belirlediği şarttır.

Aracı Kurum Tercih Edilerek Yurtdışı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Aracı kurumdan hisse senedi satın almak isteyenler internetten kolay ve hızlı şekilde hisse senedi alımlarını gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için sunduğu hizmetlere göre bir aracı kurum tercih edilmeli ve bu kurumda hesap açılmalıdır. Ardından açılan hesaba aracı kurumun sunduğu para transfer yöntemleri ile para yatırılmalıdır. Havale, EFT, kredi kartı gibi yöntemler ile hesaba para aktarılabilmektedir. Bu şekilde hisse senedi alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

Yurtdışı Hisse Senedi Alımı İçin Aracı Kurum Tercih Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi alımı için yurtdışı aracı kurum tercihi aşağıdaki gibi yapılmalıdır:

  • Yurtdışı hisse senedi alımının yapılabileceği yurtdışı işlemlerini destekleyen kurumlar, hesap açılışı için minimum para yatırma limiti koyabilmektedirler. Bu limit her aracı kurumda farklı olmaktadır ve 0 ile 10.000 ABD doları veya muadili TL arasında değişiklik göstermektedir. Yatırımcının mevcut birikimine göre hesap açacağı aracı kurumu tercih etmesi gerekmektedir.
  • Ne kadar sıklıkta işlem yapılacağına karar verilmesi ve buna göre aracı kurumların komisyon oranlarının karşılaştırılması gerekmektedir. Ayda ondan fazla işlem yapacak olanlar için düşük komisyona sahip aracı kurumlar daha avantajlı olmaktadır.
  • Aracı kurumlardan telefon ve eğitim destekleri, rehber ve analizlerden ücretsiz yararlanma gibi destekler görülebilmektedir. Yatırımcının hisse senedi için aracı kurum tercih ederken ihtiyaç duyduğu destekleri tespit etmesi gerekmektedir.

Yurtdışı Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yurtdışı hisse senedi tercihi yapılırken güvenilen ve bilinen şirketler tercih edilmelidir. Yurtdışı hisse senedi alımı ile ortak olunacak şirket tercih edildiği için gerçek zamanlı piyasa risklerinin yatırımcıyı etkilemesine izin verilmemelidir ve yatırımcı sahip olmak isteyebileceği şirketin hisse senedini almalıdır. Şirketin yıllık raporlarına ve yönetimin hissedarlarına gönderdiği mektuplara bakıldıktan sonra alım yapılmalıdır.